Prevencia proti blchám a kliešťom, je nutná ?

Ako psy dostanú blchy a kliešte?

…zistite viac o blchách, ich životnom cykle, diagnostike, liečbe a prevencii

 

BLCHY kde sa vzali? 

Nachádzajú sa v prostredí, napríklad vonku v zatienených hromadách listov, ako aj vo vnútri domov, kde môžu žiť vo vláknach kobercov a pod nábytkom.

 

KLIEŠTE kde žijú? Vyhnem sa im…

Kliešte žijú vo vysokej tráve alebo zalesnených oblastiach, kde kliešte čakajú na prichytenie na zviera.

Ich populácia môže byť neraz niekedy vyššia aj na trávniku za panelákom.

Aké poznáme preventívne opatrenia proti blchám a kliešťom a prečo sú dôležité?

Blchy a kliešte môžu prenášať choroby a preto je dôležité zabrániť infekcii. Preventívne prostriedky sú typy liekov, ktoré možno bezpečne a bežne podávať, aby odradili blchy a kliešte od infikovania vášho miláčika. Prichádzajú v rôznych formách(obojky, tablety, spot-on, sprej).

 

Blchy bežne spôsobujú kožné infekcie (alergiu na blšie uhryznutie) následkom čoho je neustojné vykusovanie srsti najčastejšie na chrbte alebo chvoste, následkom je vypadávanie srsti a nepokoj. 

Zatiaľ čo medzi bežné choroby prenášané kliešťami patrí anaplazmóza, lymská borelióza, ehrlichióza, škvrnitá horúčka Rocky Mountain a ďalšie. 

Choroby prenášané blchami aj kliešťami môžu byť zoonotické (zvýšte prosím hygienu) a budte opatrný.

 

Aké druhy prevencie poznáme ?

Existuje veľa rôznych možností. Mesačné náklady na dávku sa budú líšiť v závislosti od produktu a môžu byť tiež faktorom, ktorý treba zvážiť pri výbere produktu, ktorý najlepšie zodpovedá vášmu rozpočtu.

 

  1. Obojky ako (napr.Foresto/Kiltix/Scalibor) odpudzujú blchy a kliešte, ALE POZOR!!! musia byť priložené dostatočne tesne, aby sa dostali do kontaktu s pokožkou. 

 

  1. Spot-On prípravky s obsahom permetrínu a firponilu (napr. Fypryst/Frontline, Ataxxa, Advantix, Advocate) chránia voči infikovaniu kliešťa. ALE Ataxxa/Advantix odpudzujú a zabraňujú čo i len prichyteniu kliešťa, taktiež pomáhajú repelentne voči muchám a komárom.

 

  1. Tablety s obsahom izoxazolínu (napr. Nexgard, Simparica, Credelio, Bravecto) tiež nezabránia prisatiu kliešťa, ale majú pomerne rýchly čas usmrtenia kliešťa. Čas zabitia kliešťa je dôležité poznamenať z dôvodu chorôb, ktoré sa môžu šíriť. 

Napríklad kliešť musí byť prisatý aspoň 1-2 dni predtým, ako sa baktérie spôsobujúce lymskú boreliózu prenesú na psa.

 

S výberom správneho typu prevencie sa poradte so svojim Veterinárnym lekárom.

Funguje jeden produkt lepšie ako druhý?

Aj keď veľa záleží na preferenciách majiteľa (obojok/pipeta/tableta/sprej), vhodnejšie sú produkty, ktoré rýchlo zabíjajú blchy a kliešte alebo zabraňujú prichyteniu kliešťov. V konečnom dôsledku je najlepším produktom ten, ktorý je bezpečný a účinný a môže byť podávaný vášmu psovi ľahko a pravidelne.

 

Musím v zime používať prevenciu proti blchám a kliešťom?

Áno, ak teplota v zime neklesne pod 3°C, kliešte sú aktívne a môžu Vásho miláčika infikovať.

 

Môže môj pes plávať alebo sa kúpať s prevenciou proti blchám a kliešťom?

Áno, prípravky proti blchám a kliešťom sú vodeodolné. ALE POZOR! Spot-on produkty by sa mali pred kúpaním alebo plávaním nechať dva dni zaschnúť. Obojky môžu zostať nasadené pri plávaní a kúpaní, ale ak sú pravidelne ponorené do vody, môže to skrátiť dobu účinnosti a možno bude potrebné ich vymeniť skôr.

 

Sú preventívne prípravky proti blchám a kliešťom bezpečné?

Preventívne prostriedky proti blchám a kliešťom domáce zvieratá vo všeobecnosti veľmi dobre tolerujú a majú širokú mieru bezpečnosti. Rovnako ako u iných liekov sú však možné vedľajšie účinky. Mali by ste sledovať príznaky úzkosti, svrbenie, gastrointestinálne ťažkosti (vracanie alebo hnačka), začervenanie a podráždenie pokožky.

 

Vo všeobecnosti Neaplikujte prípravky určené pre psov mačkám!!!! Sú pre nich toxické 

(…aj keď existuje výnimka)

 

Žuvacie prípravky obsahujúce izoxazolín sa spájajú so zriedkavým výskytom záchvatov. Ak má váš pes v anamnéze záchvaty alebo záchvatové poruchy, pred použitím preventívnych prípravkov obsahujúcich tento liek sa poraďte so svojím veterinárom.

 

Kedy začať s aplikáciou prevencie ?

Je bezpečná a možná už od 2dní veku, pre bližšie info sa poradte so svojim Veterinárnym lekárom.